ابزار وبمستر

ابزار وبمستر

درمان وسواس

فرد مبتلا به شخصیت وسواسی که ممکن است افکار و اعمال وسواسی نداشته  باشد از ابزار هیجانات گرم و محبت آمیز ناتوان است. چنین فردی بسیار جدی خشک و رسمی رفتار میکند. بی نقص گرایی افراطی در این افراد موجب تمرکز  بر جزئیات متعدد می شود تا جایی که به ناتوانی  در درک مفهوم کلی موضوع می انجامد این افراد اصرار دارند که   امور مطابق دستورالعمل آنهابدون توجه به نظر دیگران انجام شود. شخصیت وسواسی نمی تواند از اوقات فراغت لذت ببرد و همیشه در حالت بی تصمیمی قرار دارد.ظاهر این افراد اصطلاحآ اتو کشیده و عصا قورت داده است.

 

+ نوشته شده توسط ضد وسواس در و ساعت |
وسواس به سه شکل طبقه بندی می شود : وسواس فکری  وسواس عملی و اختلال شخصیت وسواسی که ممکن است هر سه آنها به طور همزمان و یا دو به دو یا به تنهایی در یک فرد وجود داشته باشد.

۱ـ وسواس فکری: کسانی که به وسواس فکری مبتلا هستند  نمی توانند جلوی افکار و تصاویر مزاحم تکراری و رنج آور خود را بگیرند. اغلب این افکار مربوط به افکار شرم آور جنسی مذهبی و پرخاشگری است.

۲- وسواس عملی: مبتلایان به وسواس عملی در انجام دادن رفتارهای خاصی خود را مجبور می بینند.

چهار نوع اصلی اعمال وسواس عبارتند از شستن مثل شستن مکرر دستها بدن لباسها اشیاء و غیره

وارسی کردن مثل وارسی کردن خاموش بودن چراغ ها  بسته بودن شیر گاز قفل بودن درب منزل و غیره

شمارش کردن مثل شمردن تعداد درختان مسیر حرکت تعداد سنگ فرش های خیابان یا تعداد تیرهای چراغ برق و غیره

تقارن مثل مرتب کردن قفسه کتاب ها به ترتیب اندازه آنها  جفت کردن کفشها و غیر ه است.

 

+ نوشته شده توسط ضد وسواس در و ساعت |

بسیاری از روان پزشکان و درمانگران معتقدند که وسواس یک اختلال ارثی است که درمان قطعی آن بعید به نظر می رسد  . اما وسواس هم ارثی است و هم اکتسابی و البته قابل درمان  .

علت وسواس از دیدگاه مکتب شفا داشتن ذهن نفوذ پذیر  دانش پایین در زندگی  تلقین پذیری  عقیده های خرافی و سحر آمیز و ناآشنایی با شیطان و افکار مزاحم می باشد.

وسواس ترجمه غلط سبک زندگی فرد و نتجه تجمع و  انتقال یادگیریهای نسلهای گذشته او ازطریق ژن میباشد.

+ نوشته شده توسط ضد وسواس در و ساعت |
 

وسواس یک ایده فکر تصویر احساس یا حرکت مکرر یا مصر که با نوعی احساس اجبار و ناچاری ذهنی و علاقه به مقاومت در برابر آن همراه است . بیمار متوجه بیگانه بودن این حادثه نسبت به شخصیت خود بوده از غیر عادی و نابهنجار بودن رفتار خود آگاه است.

آنچه در وسواس برای عموم قابل مشاهده است تنها خارجی ترین لایه وسواس یعنی اعمال و آداب تکراری وتشریفاتی است مثل شستن مکرر و تشریفاتی دستها و یا چهل بار وارسی کردن شیر گاز برای اطمینان از بسته بودن آن و غیره اما این رفتارهای به ظاهر بیهوده و بدون علت در واقع دارای علل پنهانی هستند که اغلب از حالت اولیه به شکل پیچیده ای تغییر شکل یافته و از لایه های عمیق به سطح آمده است و به شکل خاصی مثل شستن وارسی کرده و غیره جلوه می کند.

پس در وسواس هم رابطه علت و معلولی وجود دارد اما این رابطه کاملا پیچیده  پنهانی تغییر شکل یافته و جابجا شده است برای توضیح بیشتر می توان گفت در وسواس خارجی ترین لایه همان آداب و تشریفات وسواسی لایه قبلی اضطراب قبل از آن لایه فکر مزاحم  پیش از آن تحریفهای شناختی  یک لایه عمیقتر فرض های ناکارآمد قبل از آن باورهای غلط و پیش از آن طرحوارک و طرحواره های منفی قرار داردند.

همانطور که ملاحظه می کنید وسواس بیماری کاملا پیچیده ای است که درمان آن نیز بسیار دشوار می باشد.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط ضد وسواس در و ساعت |